Zobacz nasze aukcje
Slup

Ciekawostki

30-04-2019
Wydawcy pocztówek z widokami Mysłowic
( Dariusz Falecki, Co Tydzień )

W latach 1890-1945 przygotowywaniem i rozpowszechnianiem pocztówek z widokami Mysłowic specjalizowało się kilkunastu wydawców. Obok księgarzy zamieszkałych na stałe w mieście, pocztówki z widokami Mysłowic wydawano również daleko poza granicami Śląska. Świadczyło to o dużej atrakcji turystycznej na skalę europejską, jaką był Trójkąt Trzech Cesarzy.

Nie sposób podać dziś dokładnej ilości wyprodukowanych pocztówek związanych tematycznie z Mysłowicami. Z ogólnego szacunku wynika, że wydano ich około 2 tysiące. Z grupy kilkunastu wydawców wspomnieć należy w pierwszej kolejności dwa nazwiska. Wydawcą pierwszych mysłowickich pocztówek był Carl Hauck. Karty z jego sygnaturą ukazywały się regularnie w latach 1897 - 1905. Carl Hauck wydał w sumie około kilkudziesięciu litografii. W tej technice powstały najpiękniejsze pocztówki o walorach niemal artystycznych, które projektowali znani malarze i graficy. Atelier Haucka znajdowało się na rogu pl. Wolności i ul. Grunwaldzkiej. Natomiast wydawcą największej ilości mysłowickich pocztówek był Max Rölle. Po 1910 r. wydawnictwo Rölle’go przejął Otto Berger, który sygnował pocztówki swoim nazwiskiem, zamieszczając adnotację, że jest następcą Rölle’go. Kolejnym wydawcą, który miał na koncie sporą ilość wydanych pocztówek był Traugott Klimatz, właściciel drukarni, w której wydawano pierwszą w mieście gazetę, „Myslowitzer Anzeiger” (Kurier Mysłowicki).

Po 1910 r. monopolistą na mysłowickim rynku pocztówek został Teofil Pakulla, którego sygnatury widnieją na pocztówkach ukazujących się aż do 1939 r. Pakulla był również właścicielem księgarni w Mysłowicach. Kilkanaście litografii z widokiem Trójkąta wydał Theodor Tschentscher – właściciel atelier fotograficznego i wydawnictwa pocztówek w Królewskiej Hucie i Mysłowicach. Z Mysłowic pochodził Walter Moritz, wydawca i właściciel sklepu papierniczego na ulicy Bytomskiej. Kolejnymi wydawcami byli Siegfried Kochmann i Alfred Breuer z Mysłowic, Gottfried Siwinna z Katowic oraz Hermann Lukowski z Bytomia, który był znanym wydawcą pocztówek również z wielu innych miast Górnego Śląska. Wspomnieć należy także wrocławianina Bruno Scholza, który wydał kilkanaście widoków Trójkąta. Od 1914 r. wydawcami pocztówek byli również znani mistrzowie fotografii, Ryszard Błaszczyk i Leon Czarnecki. Byli oni właścicielami dobrze prosperujących zakładów fotograficznych. W latach 1939 - 1944 monopolistą na rynku pocztówek było wydawnictwo Geyer&Co. z Wrocławia, które wydało całą serię czarno-białych widokówek z Mysłowic. Jeszcze kilka lat po zakończeniu II wojny światowej pocztówki tego wydawnictwa były w obiegu, przy czym znajdujące się na nich niemieckie napisy zamazywano fioletowym tuszem. Ponieważ nie zachowały się bliższe informacje o wspomnianych wydawcach, trudno ustalić dziś szczegóły z ich życia i pracy. Formą opowieści o dokonaniach wydawców są pozostawione po nich pocztówki, których jakość i wykonanie świadczą o wysokim kunszcie artystycznym. czytaj wiecej
Trójstyki w Polsce.
25-10-2015

Polskie trójstyki

Chiny mają ich aż 16, Rosja 10, a w Polsce mamy ich 6. Trójstyki, czyli miejsca spotykania się trzech granic, są atrakcją samą w sobie. I mimo że niektóre są (niemal) nie do zdobycia, nie przeraża to największych śmiałków. 

Trudno powiedzieć, czy sześć trójstyków to dużo czy mało. Jeśli za przykład posłużą nam wspomniane Chiny, to niewiele, jednak kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, iż niektóre z państw nie posiadają ich wcale, sześć wydaje się całkiem sporą liczbą. Miejsca zbiegu trzech granic nie posiadają państwa, które zajmują wyspy (Kuba, Islandia), albo mają zaledwie jednego sąsiada (Wielka Brytania, Portugalia, Irlandia, Dania, San Marino, Gambia, Lesotho, Korea Południowa...) lub jeśli nawet sąsiadów posiadają dwóch, rozdziela je terytorium danego kraju (USA). Polskie miejsca zbiegu trzech granic wzbudzają niemało emocji. Wielu jest "kolekcjonerów" tych wyjątkowych punktów, którzy za wszelką cenę starają się do nich dotrzeć, choć czasami nie jest to proste. W niektórych miejscach trójstyki oznakowane są wyłącznie za pomocą słupków granicznych. Tam, gdzie stanowią one atrakcję turystyczną, pojawiają się znaki, flagi państwowe, obeliski i cala infrastruktura. Poza tym styk granic trzech państw to nie tylko wyznaczony punkt. To też, a może przed wszystkim większy obszar, na którym przenikają się kultury, tradycje i języki. Warto je poznać.  zródło turystyka.wp

czytaj wiecej
Promenada
05-12-2012
Spacer po promenadzie.


czytaj wiecej
Przemsza
05-12-2012


1 2
Następna

Aktualności

11-05-2019
Katalog zawiera ponad 500 pocztówek z lat 1891-1921 poukładanych rocznikami. czytaj wiecej

Kontakt

Masz wiedzę lub materiały dotyczące
tego miejsca?
Chciałbyś się nimi podzielić,
lub poprostu porozmawiać na ten temat?


Skontaktuj się z nami!
ttc@op.pl
Created by undicom.pl