Zobacz nasze aukcje
Slup

Historia

Historia Trójkąta Trzech Cesarzy

W 1873 roku cesarz Austrii Franciszek Józef I, car Rosji Aleksander II oraz cesarz Niemiec Wilhelm II utworzyli tzw. Związek Trzech Cesarzy. Powstało jednocześnie miejsce niezwykłe i unikatowe- trójstyk trzech cesarstw: Austrii (Jęzor), Rosji (Niwka, Modrzejów) i Niemiec (Mysłowice), którego granicę wytyczały trzy rzeki: Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza. Nazwa „Trójkąt Trzech Cesarzy” wzięła się z błędnego przetłumaczenia słów ,,Drei Kaiser Ecke”. Zamiast kąt przetłumaczono trójkąt. Nazwa ta weszła do języka potocznego i jest używana do dnia dzisiejszego.

Trójkąt Trzech Cesarzy miał kiedyś znaczenie polityczne, gospodarcze i turystyczne. To ostatnie powodowało, że w latach 1880-1914 przyjeżdżało tu tysiące turystów, głównie z Górnego Śląska i Niemiec (szacuje się, że mogło to być nawet 6000 osób tygodniowo). Co ich tu przyciągało? Miejsce w którym stykały się granice Trzech Cesarstw oferowało im liczne atrakcje: wejście na wieżę widokową, rejs stateczkami parowymi i barkami wzdłuż Przemsz, spacery wzdłuż promenady z licznymi restauracjami i występami orkiestr, chórów, czy teatrów.
W tym szczególnym miejscu spotykały się przede wszystkim kultury różnych narodowości.

Co działo się w „Trójkącie Trzech Cesarzy” i jak zmieniało się to wyjątkowe miejsce doskonale ilustrują  pocztówki - niemy świadek historii.

Aktualności

11-05-2019
Katalog zawiera ponad 500 pocztówek z lat 1891-1921 poukładanych rocznikami. czytaj wiecej

Kontakt

Masz wiedzę lub materiały dotyczące
tego miejsca?
Chciałbyś się nimi podzielić,
lub poprostu porozmawiać na ten temat?


Skontaktuj się z nami!
ttc@op.pl
Created by undicom.pl